• po więcej zdjęc zaobserwuj mojego bloga
 • Witam serdecznie na blogu!
 • "Pasje Weroniki" to więcej niż pasja

10 czerwca 2020

O rasizmie wobec białych się nie mówi, dlaczego demonstracje nie zmienią świata

Źródło: https://unsplash.com/photos/W5UJZF4lnIU

Cześć Kochani! Postanowiłam, że również ja się odezwę jeśli chodzi o rasizm. Jeśli mam być szczera, to mój blog jest trochę jak miejsce gdzie przelewam swoje myśli. I własnie wiem, że po tym poście poleci na mnie fala hejtu, ale no cóż, ktoś musi się w końcu wypowiedzieć na temat rasizmu - ja będąc "białą" osobą, która mieszka w innym kraju niż się urodziła. Ten post jest dedykowany wszystkim, którzy podpisują petycje, demonstrują, publikują czarne zdjęcia na Instagramie i wypowiadają się na temat rasizmu. Ale i również do tych wszystkich innych. Ten post ma wam przestawić, że nie tylko ciemnoskórzy ludzie są dotknięci rasizmem. Biali walczą przeciwko białym, tak samo jak biali przeciwko czarnym. Mam wielu znajomych, z całego świata, zaczynając od Polski kończąc na Afryce. Mam nawet dobrego kolegę, który jest czarnoskóry i jest to naprawdę genialny chłopak i genialnie gra w UNO, moje przyjaciółki pochodzą z Kosovo oraz Turcji mimo to, że noszą turbany i mają inną wiarę, to są takimi miłymi ludźmi, że możecie żałować, że ich nie znacie, a nawet jedna z Kurdystanu... Ten post nie ma na celu nikogo obrazić ani atakować, a co w nim opisuje jest moją własną opinią! W takim razie, zapraszam do czytania.

Źródło: https://unsplash.com/photos/zswLbyR_b58
Źródło: https://unsplash.com/photos/zswLbyR_b58
Rasizm czerpie swoją siłę przede wszystkim z masowego przyzwolenia społecznego. Przenika do myślenia zwykłych obywateli, którym wydaje się, że z rasizmem nie mają nic wspólnego. Stąd bierze się jego siła i długie trwanie – mówi Reni Eddo-Lodge, autorka książki „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”.

Od kilku dni naprawdę myślę i to porządnie na temat tego posta, nie wiem co sądzić o tym że ludzie którzy na codzień są dosłownie rasizmami, idą i demonstrują przeciwko rasizmie, publikują zdjęcia dotyczące rasizmu jaki on jest zły, że trzeba to zwalczyć i tym podobne. Bo ludzie, którzy są winni mają iść do więzienia. Ale na co dzień nie są lepsi, publikują rasistowskie treści, wysyłają rasistowskie wiadomości, obrażają oraz żartują z innych narodowości, atakują i walczą z innymi religiami. To nie jest żaden nowy trend "jestem przeciwko rasizmie", ponieważ wszyscy to na Instagramie publikują. Nie jest to sposób aby zdobyć więcej obserwatorów, ani lajków, współprac czy komentarzy. Rasizm jest to rzeczywistość każdego kto według innych inaczej wygląda, ma inną religię, pochodzi z innego kraju, a nawet ma inny akcent niż ty. Każdy głupi żart, wobec pochodzenia danej osoby to jest coś co kogoś zabija w środku.

Chcecie mi powiedzieć, że nie patrzycie specjalnie w inną stronę gdy czarnoskóry pyta się was o drogę na peron i udajecie, że jesteście zajęci albo nie rozumiecie co do was mówi? Albo jeśli osoby, które uciekają z kraju gdzie już nic nie ma oprócz ruin ich domów, które szukają ratunku w innych krajach, nie dostają pomocy od was? Ich dzieci są w szkołach bite, opluwane. Ich plecaki są wyrzucane do śmieci, za okna, a nawet na dachy szkoły. Nauczyciele tylko się śmieją i każą im wyjść z klasy i stanąć w kącie bo nie rozumieją co do nich się mówi! Oni stają pod ścianą, i są gotowi, że albo ich ktoś zaraz zabije, albo będzie bić. A wszyscy inni się śmieją, bo "durny" uchodźca z kraju wojennego, w którym prawdopodobnie jego cała rodzina została zastrzelona, nie ma nawet domu, pokoju, a jego szkoła została zbombardowana. Nie ma niczego. A ty go wyzywasz, bijesz, podpalasz jego dom. I tylko narzekasz, że wszystko dostaje za darmo. A wiesz co? On nie ma nic, znam kilku własnie takich chłopaków. Jeden uciekł sam, z obcymi ludźmi. Bo jego rodzice zostali zabici, przed jego oczami ostatnie ichnie słowa były "uciekaj z Syrii, biegnij póki Cię w bezpiecznym kraju nie zatrzymają". Inni nawet nie wiedzą, czy ich rodziny jeszcze żyją. Bo im się nie udało dostać azylu w Niemczech. I oni są biali, nie czarni. Niczego nie są winni, że w ich kraju jest od lat wojna. Nie ich wina, że nie mają domów. Nie ich wina, że nie mają rodziny. Oni mają takie marzenia jak my: kochająca rodzina, ciepły dom, azyl przed wojną i miejsce gdzie mogą się zestarzeć bez obawy o to czy będzie ich stać na chleb. Bliźniacy mają siostrę, dziewczyna mimo tego, że była tylko rok w niemieckiej szkole zdała egzaminy maturalne (na poziomie Mittelschule) i właśnie uczy się aby być pielęgniarką w NIEMIECKIM szpitalu i z tego co słyszałam od niej, idzie jej genialnie. A ichnie jedzenie, które raz gotowali w szkole na egzaminy było na 6 z plusem!

Źródło: https://unsplash.com/photos/trC8jfTCy38

Nie chodzi w tym wszystkim tylko o morderstwo czarnoskórego przez białego policjanta, w czasach Social Mediów taki filmik oraz tysiące innych docierają w kilka sekund do miliarda ludzi. Wielki problemem na świecie jest to właśnie rasizm. Rasizm był od zawsze, i będzie do końca naszego istnienia. Demonstracje nic nie dadzą, jakiekolwiek demonstracje cokolwiek kiedyś dały? Podpisywanie jakiś petycji aby policjant poszedł do więzienia. Jest takich ludzi tysiące, a nawet miliardy którzy mimo swoich działań siedzą w domu i mordują kolejne osoby. 

O rasizmie wobec białych się nie mówi. Dlaczego?


Bo wszyscy nie zwracają na to uwagi. W mojej dawnej klasowej grupie, była grupka chłopaków, którzy wysyłali dziennie tysiące filmików gdzie czarni ludzie byli mordowani, gdzie czarni mordowali białych, tysiące stickerów, które miały reklamować rasizm oraz filmiki gdzie kobiety były gwałcone, a następnie zamordowane. Gdy ktoś nakablował nauczyciele pewnego dnia, cała wina spadła na mnie. Bo jestem POLKĄ. Kilka razy im mówiłam, że stop, że wystarczy. Mimo to, że nie byłam tą, która nakablowała nauczyciele, powiedziałam jedynie to moim rodzicom aby się zabezpieczyć jakby ktoś to zgłosił na policje, że nie jestem winna i że nie brałam w tym udziału. Ale cała wina spadła na mnie bo jestem POLKĄ, byłam atakowana, grozili mi, życzyli mi i mojej rodzinie śmierci i wszystkiego złego. Doszło to do tego stopnia, że mój tata pojechał z mną tego samego wieczora do rodziców tego kolesia. Nie wzięli tego na poważnie, bo ich syn jest taki idealny jedyna odpowiedź od nich była po pokazaniu im tych wiadomości co do mnie wtedy wysłał: "Ale przecież przyjaźnimy się z tym murzynkiem, węgrem. A dla Weroniki zawsze byliśmy mili. On nie jest rasistą". Zostałam wyrzucona z grupy klasowej, potem znowu dodana tylko po to abym mogła przeczytać wszelkie obelgi w moją stronę, a na następny dzień musiałam iść do szkoły. Siedziałam godzinę na schodach rycząc, bo bałam się, że jak wejdę na korytarz to mnie pobiją. Nikt nie przyszedł, oprócz mojej nauczycielki, która się spytała czy wszystko jest okay i jak ma mi pomoc, oraz moje dwie TURECKIE przyjaciółki. Dosłownie zaciągnęły mnie do klasy i posadziły na miejscu, które było koło nich wolne, pilnowały aby nikt nic nie powiedział, a jak już ktoś coś zaczął mówić wyzywały i broniły. 

Broń Boże nie miej lepszych ocen z niemieckiego od rodowitego niemca i później nie zmień szkoły na jeszcze lepszą. Bo planujesz mieć maturę, po której możesz iść studiować. Będą cię tak atakować, że odechce ci się chodzić do szkoły.  

Spotykam się z rasizmem codziennie. Mimo to, że jestem "biała"


Usłyszysz tysiące tekstów jak "Uwaga, idzie POLKA. Chowajcie swoje wartościowe rzeczy bo inaczej je ukradnie." albo "Co dostanie polak na święta? Twój telefon.". I nie, nigdy nic nie ukradłam. Nawet kiedyś od kogoś białego usłyszałam, że jestem zbyt biała aby być biała

Nie możemy zapomnieć o nauczycielach, których ci wmawiają, że nic nie potrafisz, że jesteś głupi i tym podobne. Bo pochodzisz z innego kraju. Odejmują ci punkty w sprawdzianach za nic, bo twoje pismo jest brzydkie, albo bo twoje s nie wygląda jak s. Ostatnio usłyszałam od nauczycielki od niemieckiego, która mnie szykuje do egzaminów, po przeczytaniu moich wypracowań za które dostałam same 6 od mojego prawdziwego nauczyciela. Że ona by mi nigdy nie dała na to 6 tylko najwyżej słabą 3 z minusem. I że na egzaminach nie będzie się to liczyć, że pochodzę z Polski i nie potrafię niemieckiego. 

Okay, zacznijmy od tego, że od 5 klasy nie liczy się u mnie to, że pochodzę w Polski. Sama zdecydowałam, że chcę mieć oceny jak niemieckie nastolatki, w moim wypracowaniu było tylko 3 do 4 błędów gramatycznych, i do tego były to najlepsze wypracowania w klasie, raz zostało nawet wydrukowane i rozdane uczniom w klasie z podpisem "Autor opowiadania: Weronika S...". Powiedziała również, że nie wie jak trafiłam do tej szkoły, ale nie zasługuję na to. Mój niemiecki jest zbyt słaby, i mam czytać więcej książek po niemiecku. Nie wiedziałam w tamtym momencie czy mam się śmiać czy rozpłakać, uśmiechnęłam się i powiedziałam "okay, dziękuję postaram się poprawić.". Byłam wtedy gotowa wyjść z klasy i pójść do mojego prawdziwego nauczyciela, i mu powiedzieć, że zmieniam kursy i chcę być w klasie z regularną klasą tylko po to aby nie słyszeć już tych tekstów przeciwko mnie, ponieważ pochodzę z Polski
 
Źródło: https://unsplash.com/photos/iWZXi_eLlxg

Rasizm istnieje, i będzie zawsze istniał. 


Jeżeli uważacie, że jeśli pokonacie kilku policjantów, którzy są rasistami wobec czarnoskórych i po tym ten cały rasizm się kończy, to przykro mi powiedzieć ale nie. Rasizm istnieje, i będzie zawsze istniał. Tak naprawdę w każdym z nas jest jakaś część rasistowska, w Polsce wyzywając ludzi od żydów czy cyganów, że cyganie kradną i są źli. W Niemczech atakowanie polaków i uchodźców, w Ameryce nienawiść do meksykanów i chęć budowania muru, w Afryce opluwanie białych Europejczyków i tysiące obleg w ichnią stronę. Atakowanie innych religii jak walka z islamem czy katolicką wiarą przez co wybuchają wojny i są ataki na cywili. Walka z kolorem skóry, bo czarni są inni niż biali. Bo chłopiec wyglądający jak chińczyk nigdy nie będąc w Chinach ma Corone w klasie, i cała klasa do niego krzyczy "uwaga mamy chińczyka i on na sto procent ma coronę", że każdy chińczyk jest mądry i je koty i psy. 
Źródło: https://unsplash.com/photos/CVvOhaqIjSk

Więc zastanów się, co da ci publikowanie czarnego zdjęcia lub podpisywanie petycji, aby jeden z miliarda ludzi poszedł za swoje czyny do więzienia. Zmienisz tym cały świat? Czy tylko pójdziesz na ulice zrobisz kilka zdjęć, po czym na następny dzień będziesz kogoś wyzywać od żyda, polaka, niemca czy nawet murzyna? Czy uda ci się zmienić świat przez baner "Black Lives Metter", czy tylko oczekujesz więcej ilości obserwujących na Instagramie? Zastanów się, i zacznij zmieniać świat od siebie. Jak ktoś jest rasistą, uświadom go o tym i zgłoś to dalej. Zacznij zmieniać sam powoli swoje otoczenie, zmień siebie. To może później porozmawiamy o tym, że rasizmu już nie ma.


Buziaki z Bawarii,

49 komentarzy:

 1. Rasizm to najgorsza suka jaka morze istnieć. Może i nie mam ciemnego koloru skóry, ale sama doświadczyłam rasizmu z tego powodu. Mam bardzo jasny kolor skóry, bliżej mi do Azjatów i właśnie z tego powodu miałam nieprzyjemnościami w szkole. Dzisiaj się tym nie przejmuję i staram się tępić jak tylko się da ruchy rasistowskie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdemu należy się szacunek! I koniec, kropka! Rasizm potęgują stereotypy, a tych o Polakach (szczególnie w Niemczech) jest dużo. Ograniczanie rasizmu tylko do osób czarnoskórych jest wygodne, ale krzywdzące. Zgadzam się, należy zacząć od siebie i swojego otoczenia! I w ten sposób może coś się zmieni...

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety rasizm nie prowadzi do niczego dobrego, prowadzi do konfliktów, wojen, śmierci. Wśród naszej grupy na wymianie, o której ostatnio pisałam u siebie wśród gości z Niemiec były osoby różnego pochodzenia, w tym czarnoskóry chłopak, który wzbudzał nie małe poruszenie w Polsce. Do tego sam fakt, że ludzie w okół nas słyszeli rozmowy po niemiecku czy po angielsku powodował wzburzenie u nich. Zwiedzając Warszawę, krocząc za parasolką, aby nie zgubić się wśród innych grup usłyszeliśmy słowa "A co to Chińczycy idą za parasolką?", jakby to było coś złego. Nie rozumiem tylko, co do tej parasolki mają Chińczycy... Były to słowa wypowiedziane przez dorosłe osoby po 30., które chyba nie zdawały sobie do końca sprawy z tego, że było ich dość wyraźnie słychać, a w grupie byli również Polacy, którzy te słowa rozumieli. Ja, będąc w Niemczech nie odczułam jakiś zachowań rasistowskich, a wręcz przeciwnie zawsze witani byliśmy z uśmiechem, z uprzejmością, "Guten Tag!" można było usłyszeć od obcych ludzi mijających nas na ulicy. Jednak ciekawe było zjawisko, że na niemieckiej autostradzie, blisko granicy z Polską, wszelkie dość lekkie narzędzia budowlane poustawiane były jak najwyżej się da, co potwierdza fakt, że Polacy nadal postrzegani są jako złodzieje. Obecnie sytuacja na świecie jest bardzo napięta. Miejmy nadzieję, że w końcu coś się na tym naszym świecie zmieni i człowiek nie będzie oceniany ze względu na swoje pochodzenie, kolor skóry. Bardzo wartościowy wpis i dziękuję Ci za niego, brawa za odwagę i opowiedzenie swojej historii, Amelia

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja w ogóle nie wierzę w jakiekolwiek demonstracje. Przez jakiś czas się o tym mówi a później temat jakby był zamiatany pod dywan.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bezwzględnie każdemu należy się szacunek!!!Tak zostałam wychowana, tak wychowuję swoje dzieci...Smutne jest to, że świat tak pędzie do przodu, a z człowieczeństwem mamy nadal tak ogromny problem...

  OdpowiedzUsuń
 6. Rasizm to jedna z nagorszych rzeczy jakie istnieją, która w sumie nie wiem co ma pokazać. Jeżeli nie zaczniemy patrzeć na innych jak na normalnych ludzi, nie oceniając ich przez pryzmat koloru skóry, orientacji, wiary, lub czegokolwiek innego, to niestety, ale nie będziemy się rozwijać, tylko stać w miejscu. Nie do tego chyba dążymy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Razizm jest na świecie od dawna i tak jak piszesz jego raczej nie uda się pokonać tylko i wyłącznie przez jakąś petycję. Przykro mi, że miałaś takie sytuacje w szkole, ale jesteś silna, że jednak stawiłaś temu czoła. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Niestety, z różnych względów możemy doświadczyć rasizmu, wykluczenia, poniżenia. Jednym będzie przeszkadzał kolor skóry, innym poglądy polityczne, kraj pochodzenia albo wyznawana religia. Żadnego przejawu rasizmu nie powinniśmy tolerować. Każdy powinniśmy tępić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ej, ej, ej, ja dałam czarne zdjęcie, podpisałam jedną petycję, ale nie jestem rasistką. Też mam tureckie przyjaciółki (goals hehe) i dwie przyjaciółki murzynki. Głoszę antyrasizm moim znajomym, chłopakowi. Co prawda śmieszą mnie takie 'rasistowskie' żarty, ale według mnie można się ze wszystkiego ŚMIAĆ, ale nie WYśmiewać, I hope you understand.
  Oczywiście, że rasizm istnieje wśród wszystkich narodowości. Mi też się dziwią, że mam lepsze oceny od Belgów, nie wierzyli, że dam sobie radę w liceum itd. Krzyczeli do mnie 'ku*wa' bo jestem polką hehe
  Jednak teraz jest skupiona uwaga na czarnych, bo to jednak oni 'słyną' z tego, że byli od lat wykorzystywani jako niewolnicy, że USA zostało stworzone na niewolnictwie.
  Myślę, że te petycje, protesty itd. jednak troszeczkę dadzą. W Belgii podobno już jakieś zmiany są robione. Usunęli pomnik Leopolda II ktory wykorzystywał czarnych. Jednak wszystko krok po kroku. Myślę, że gdyby nie taki sposób walki, to kobiety nadal nie miały by równych praw. Wiem, że niektóre nadal nie mają, ale jednak wszystko idzie do przodu, może powoli, ale do przodu.
  Współczuję Ci tej sytuacji, gdzie wszyscy byli przeciwko Tobie, mam nadzieję, że takie coś już nigdy Ci się nie zdarzy, wysyłam wirtualne przytulenie <3
  Rozumiem jednak o co Ci chodzi w tym poście i zgadzam się 100%. Teraz uwaga jest skupiona na czarnych i myślę, że to w pożądku, potrzebują teraz pomocy, ale to nie znaczy, że nie można też pomagać białym, którzy są dyskryminowani.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj jest to odwieczny problem czy kiedyś to się skończy, sama nie wiem ciwzko będzie zmienić mentalność ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Też nie jestem przekonana, czy takie demonstracje coś dadzą - ale z drugiej strony, co można robić innego? Są pewne fanatyczne środowiska, których w żaden sposób "uświadomić" się nie da - bo to ludzie totalnie zaślepieni głoszoną przez nich ideologią. Niestety prawda jest taka, że rasizm czy inne formy dyskryminacji nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jedyne sensowne wyjście to moim zdaniem bardzo dotkliwe kary dla osób, które się takich czynów dopuszczają - może to byłaby jakaś przestroga dla pozostałych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Musimy uczyć nasze dzieci szacunku i tolerancji dla innych, dopiero wtedy uda nam się coś zmienić

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiesz co, mi już ostatnio niedobrze jak słyszę o rasizmie o tolerancji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Każdemu należy się szacunek! I koniec, kropka! Nie ma dyskryminacji

  OdpowiedzUsuń
 15. a ja jestem po środku tego konfliktu. Okey, jest to niesprawiedliwość, ale czy dyskryminowani też tego nie wykorzystują. Ja jestem zdania, że liczą się umiejętności a nie kolor skóry.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przyznał szczerze, że jestem zszokowana że ktoś Cię w taki sposób atakuje! Myślałam, że Polaków to nie dotyczy.. sama mieszkam zagranica i nigdy się z tym nie spotkałam 🙊

  OdpowiedzUsuń
 17. to prawda rasizm bialych tez istnieje

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie jestem rasistą, szanuje innych ludzi i tego samego oczekuję od innych. Każdy ma prawo być takimi jakim jest i nikomu nie wolno go źle przez to traktować

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo mnie post poruszył. W pewnych momentach miałam ciary. Pozdrawiam Cię kochana serdecznie. Oby więcej takich wartościowych ludzi w internecie jak ty.

  OdpowiedzUsuń
 20. To ważne co napisałaś i bardzo mądre. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. W obecnym czasie mamy ogromną fale rasizmu odkąd nastała sytuacja z uchodźcami, teraz znowu poprzez corone ludzie atakują Chińczyków. Świat jest przepełniony złem i nienawiścią, zawsze będzie piętnowanie innych, a to bardzo przykre.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo mi przykro, że dotknęły Cię takie sytuacje. Ja jeszcze nigdy nie byłam za granicą, ale nawet w Polsce miałam sytuację, gdzie obcokrajowiec zaczął na mnie przeklinać, dodający stwierdzenie "Polacy" w swoich wyzwiskach, bo byłam którąś osobą z kolei, która nie umiała odpowiedzieć mu na jego pytanie... Najbardziej nie podoba mi się to, że ludzie wrzucają ogólnie jakieś grupy ludzi do jednego worka i gdy należysz do tej grupy to od razu masz przypisane jakieś cechy... Ludzie są różni i trzeba zrozumieć, że każdy może okazać się złym człowiekiem, ale żadne podobieństwo do złej osoby nie czyni tej podobnej taką samą...

  OdpowiedzUsuń
 22. Niestety taka jest prawda, że rasizm dotyka wszystkich, jednak o jednych mówi się głośno a o drugich cisza. Cóż żyjemy w świecie obłudy i kłamstwa..

  OdpowiedzUsuń
 23. Rasizm jest i będzie zgadzam się. Tego się nie powstrzyma tylko denerwuje mnie to że ludzie potrafią zabić a nawet pobić za tą inność. Ja szczerze powstrzymałam się z publikowaniem czarnego zdjęcia bo szczerze nie wiem czy zaraz ktoś by mi czegoś nie wytknął. Nie wszystko mi się podoba bo i nie musi ale nie lecę z nożem na ulicę i nie zabijam za to że dwóch mężczyzn się całuje choć może mi się to może nie podobać
  by-tala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypomniała mi się też sytuacja ze studiów gdzie na imprezie od obcokrajowców słyszałyśmy z dziewczynami teksty typu ,,polki są łatwe,, ,,takie łatwo wykorzystać,, Jednak gdy któryś z polaków stanął za nami w obronę został oskarżony jako rasista...

   Usuń
 24. Bardzo mi przykro, ze ta sytuacja ciebie dotknęła. Ja sama mieszkam w Niemczech i przez to, ze jestem starsza spotykam się z głupimi żartami dotyczącymi Polaków ale naprawdę w żartobliwy sposób. To z czym masz do czynienia to mobbing, który ciezko przezwyciężyć i jest okropnym doświadczeniem, w szczególności dla młodej osoby, ci nie znaczy, ze i dla starszej jest łatwo. Co do tematu rasizmu dotyczących białych nie możemy zapomnieć, jednak rasizm dotyczący ciemnoskórych osób jest tez bardzo ważny. My jako „biali” często zapominamy, ze to jest na porządku dziennym rasizm czarnych. Temat rasizmu nie może byc zepchnięty na margines i ja osobiście tez preferowalabym walkę z rasizmem w każdej grupie społecznej ale stracilibyśmy w tym momencie fokus o co walczymy. Mam nadzieje, ze znów będziemy rozmawiać o rasizmowi aktualnie czarnych i od tego tematu dalej...bo jak sama piszesz, to ogromny temat

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo mądry tekst! Masz rację rasizm jest wszędzie i nie dotyczy tylko czarnych. Polacy niestety są często szykowani w różnych krajach. Jest to bardzo przykre, bo przecież wszyscy powinniśmy być równi, bez podziału na gorszych i lepszych. Taka nauka powinna iść od podstaw, czyli od momentu gdy wychowujemy młodego człowieka.Ale jak to zrobić gdy rodzice są rasistami?

  OdpowiedzUsuń
 26. Moim zdaniem wszystkie demonstracje nie zminią podejścia ludzi. Niektórzy mają coś zakodowane w głowie i nic nie zmieni ich zdania, niestety

  OdpowiedzUsuń
 27. Ciekawy wpis i właściwie podsumowuje on także moje spojrzenie na całą sprawę. Rasizm jest zły, w dodatku był i raczej będzie. Petycje coś dadzą? Szczerze w to wątpię. Myślę, że trzeba od małego wpajać człowiekowi, iż kolor skóry nie wpływa na to czy ktoś jest gorszy czy lepszy. Ostatnio przeczytałem też pewien komentarz pod jednym z artykułów, pod którym podpisuję się rekami i nogami oraz pozwolę na koniec zacytować: "porządnego człowieka mierzi zarówno rasizm jak i poprawność polityczna"

  Pozdrawiam
  Piotrek
  www.muzykanakolkach.pl

  OdpowiedzUsuń
 28. Ciekawy wpis. Racja, wszelkie zmiany warto zacząć od zmiany swojego zachowania :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawy wpis, niestety rasizm jest obecny w każdym kraju, w Polsce także, być może obecna sytuacja przyniesie jakieś pozytywne zmiany..miejmy nadzieję :)
  Pozdrawiam
  https://artidotum.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 30. To przykre, że w 21 wieku wciąż ludzie tak źle traktują innych.. często nawet ich nie znając i to tylko dlatego, że inaczej wyglądają, inaczej mówią bądź inaczej się zachowują i my nazywamy się cywilizowanymi ludźmi... Mam nadzieję, że wszyscy się w końcu otrzasniemy ☺

  OdpowiedzUsuń
 31. dokładnie - rasizm istnieje i zawsze będzie istniał, ponieważ większość ludzi po prostu nienawidzi innych i jeśli masz inny kolor skóry, jesteś be, ale jeśli masz inne podejście, a wyglądasz tak samo, też możesz być be. Po prostu ludzie nie potrafią akceptować inności, to jest najgorsze.
  Pozdrawiam cieplutko.
  http://wyjasnij-mi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 32. Sporo w tym racji, rasizm kojarzy nam się z prześladowaniem obcokrajowców, ale nie Polaków.

  OdpowiedzUsuń
 33. To prawda, rasizm dotyka również białych, ale tego się nie nagłaśnia, nie jest to nośny medialnie temat, lepiej pójść ścieżką stereotypów.

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo dobry i mocny wpis. Dużo w nim racji. Trzeba o tym głośno mówić.

  OdpowiedzUsuń
 35. Wydaje mi się, że tak naprawdę ten czarny protest nie przyniesie nic dobrego i większość białych osób popierających w social media robi to tylko żeby nie stracić poparcia i obserwatorów. Sporo osób czuje się dyskryminowanych ze względu na płeć, ciało, narodowość itp ale nie każdy rozpierdziela przez to całe miasta i pomniki;/

  OdpowiedzUsuń
 36. So nice post and blog :)

  I follow you # 351 , follow back?

  https://styleoflifet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 37. mam mieszane uczucia co do tego wszystkiego. Owszem, policjant nie powinien zabić tego człowieka na ulicy. to jest niedopuszczalne i cieszę się, że poniósł tego konsekwencje. (w Polsce pewnie by mu to uszło na sucho...) Ale dla mnie niedorzeczne jest to, że czarnoskórzy protestując przeciwko rasizmowi i przeciwko nazywaniu ich złodziejami i bandytami tylko na podstawie ich koloru skóry... plądrują sklepy podczas zamieszek... WTF? Oczywiście nie tylko czarnoskórzy to robili, ale było ich znacznie więcej więc... jakoś mi to nie pasuje. Nigdy nie miałam nic do osób innej nacji, koloru skóry czy wyznania. Mam znajomych z różnych stron świata. Każdy z nich może powiedzieć "jestem czarny/ żółty/ czekoladowy i jestem z tego dumny" i jest to pochwalane, ale niech biały powie "jestem biały i jestem z tego dumny" a zostanie nazwany rasistą i zmieszany z błotem mimo, że nie musiało to być przez niego powiedziane w kontekście rasistowskim.

  OdpowiedzUsuń
 38. U nas w szkole podstawowej było tak samo, za to w Polsce... Jeden z chłopców był szykanowany tylko dlatego, że był Włochem. Natomiast z tego co mi wiadomo w Niemczech otrzymujesz przywileje, jak stwierdzisz, że jesteś pochodzenia Żydowskiego.

  OdpowiedzUsuń
 39. Wow! Jestem tu pierwszy raz i jestem zaskoczona. Po pierwsze - jest tu pięknie! Mega masz wystrój. Po drugie - bardzo fajnie piszesz. A po trzecie - ale masz tu ruch! Gratuluję!
  Pozdrawiam 😀
  Zapraszam do siebie: www.swiatwedlugidoli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 40. Paskudna sprawa z tym rasizmem. Po coś jest różnorodność ludzkości, nie ma że wszyscy są biali albo wszyscy czarni. Ludzie są różni ale każdy zasługuje na szacunek. Jestem mega przeciwna rasizmowi. Dobrze że poruszasz tak ważne tematy na swoim blogu Weroniko :)

  OdpowiedzUsuń
 41. SAY IT LOUDER!!! Ten wpis powinien trafić do wiekszego grona!

  Mój blog, zapraszam cieplutko!! /klik/

  OdpowiedzUsuń
 42. Dla mnie te wszystkie demonstracje i akcje internetowe są po prostu śmieszne. To jest masakra co się obecnie wyprawia. Gdzie nie wejdziesz to atakuje Cię rasizm, homofobia i nie wiem co jeszcze, aż niedobrze.

  OdpowiedzUsuń
 43. Warto za to uczyć młodych, że choć różnice są, to nie powinno być wyśmiewania ich. Akceptacja i zrozumienie stanu rzeczy - tak powinien wyglądać świat wolny od rasizmu. Inność w jakimkolwiek względzie jest ok, a nie że dochodzi do tego, że nawet programiści zmieniają dane nazywane "white list" na "allow list"...

  OdpowiedzUsuń
 44. Nigdy nie zrozumiem jak człowiek człowiekowi może być wilkiem. Jakie to ma znaczenie kto ma jaki kolor skóry? Żadne. Tak samo w obliczu ostatnich doniesień... Co za różnica kto z kim śpi. Ludzie chyba uwielbiają wymyślać sobie powody do nienawiści i narzekań.

  OdpowiedzUsuń
 45. Powinniśmy jak najwięcej mówić o problemach związanych z rasizmem

  OdpowiedzUsuń
 46. Poruszyłaś bardzo ważny temat i mam nadzieję, że wiele osób przeczyta Twój wpis. Ja niestety mam w gronie najbliższych osobę, która nienawidzi Niemców, Ukraińców, "czarnych" i wszystkich osób innej religii niż katolicka. A już wielokrotnie powtarzałam (jako osoba wierząca i praktykująca), że należy kochać bliźniego jak siebie samego. I chyba stąd się bierze ten rasizm w Polsce u osób 40+. Bo pamiętają jeszcze opowiadania swoich dziadków o wojnie... A to bardzo przykre. :(

  OdpowiedzUsuń
 47. Ja nie rozumiem jak ludzie moga nie szanowac innych ludzi czy to za pochodzenie czy kolor skóry. Każdy przecież jest człowiekiem. Ludzie są naprawdę okropni.

  OdpowiedzUsuń
 48. Póki społeczeństwo nie zmieni sposobu myślenia, to będzie tylko coraz gorzej. Niestety brak tolerancji, złość i nienawiść sprawia, że ludzie mają klapki na oczach.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku: Każdy komentarz jest mile widziany. Jeśli masz pisać komentarz typu "Super post" + link do siebie, nie pisz go w ogóle. Obraźliwe wypowiedzi zostaną usunięte. Jeśli spodoba Ci się mój blog-zaobserwuj, będziesz na bieżąco. Każdy komentarz bardzo mnie motywuje do dalszego działania. Czytam wszystkie komentarze i odpisuję na te, które nie są spamem który usuwam. Naprawdę się ciesze, że zdecydowałeś się mnie zaobserwować, ale nie licz, że ja zrobię to samo, obserwuję blogi, które mnie interesują. Miłego czytania, i dziękuje za odwiedzenie :) Buziaki, Weronika

Szablon